Karácsonyi műsor

Advent az Ipolyi Arnold Alapiskolában

December hónap folyamán - mondhatnánk: a hagyományokhoz hűen - karácsonyváró rendezvénysorozat zajlott az ipolybalogi alapiskolában. Kezdődött mindez az adventi hétfők reggeli elmélkedéseivel, közös imával, énekléssel és gyertyagyújtással, majd folytatódott az iskola díszbe öltöztetésével, a Magyar Kultúra Hete programjaival, és zárult a karácsonyi ünnepi műsorral. Az iskola névadójának szellemiségét követve idén egy múltidéző kiállítást is készítettünk, melyet teljes mértékben az iskola tanulói gyűjtöttek össze, majd osztályfőnökeik segítségével rendszereztek és kiállítottak. Nagyon sokrétű, értékes anyag állt össze: régi fényképek, amelyek tükrözték nagyszüleink, dédszüleink életét, munkájukat, ünnepeiket, évfordulóikat, népviseletüket; tájszavak, melyek felidézték a palóc nyelvjárás néhány elfeledett kifejezését; régi történetek, melyeket a tanulók gyűjtöttek össze idős emberektől, régi használati tárgyak, a helyi népviselet néhány darabja, falvédők, szőttesek, régi könyvek - köztük a legrégebbiek az 1800-as évek végéről valók, régi pénzek stb. A kiállítás, amelyet az Ipolyi Arnoldról elnevezett teremben rendeztünk be, a karácsonyi szünidőt megelőző utolsó hétre készült el, s a diákok, majd az utolsó tanítási napon az érdeklődők, szülők, ismerősök, vendégek is megtekinthettek. A Magyar Kultúra Hete keretében az alsó tagozat számára egy vetélkedővel egybekötött filmvetítés volt, majd a gyertyakészítés fortélyai iránt érdeklődők Hrenák Aranka igazgatóhelyettes irányításával gyertyát öntöttek. Nem is akármilyet, s nem is egyet! Ezeket a gyertyákat a karácsonyi ünnepi műsor alatt gyújtottuk meg. Néhány szakkör is hagyományos foglalkozást épített be munkatervébe, így mézeskalácsot sütöttek és díszítettek a háztartási körön, ablakdíszeket, karácsonyi üdvözlőlapokat készítettek a színjátszó szakkörösök. És valamennyi osztály készült a karácsonyi műsorra, amely az ünnepvárás kicsúcsosodását jelentette. Meghitt hangulatú, nyugodt, az ünnephez méltó programot mutattak be a tanulók, melyben helyet kapott a hagyományos betlehemi történet, a régi misztériumi játék, különböző népek karácsonyi népszokásai, egy hagyományos népszokás, az ostyahordás felelevenítése, karácsonyi versek és dalok az iskola tanulóinak előadásában. Szinte minden zenés műsorszám élőben ment, azaz a gyerekek előadásában, s megszólalt sok-sok hangszer: citera, furulya, gitár, zongora, szintetizátor, megmutatva azt, hogy az Ipolybalogi Művészeti Alapiskolában jó zenei képzés folyik, s az alapiskolában is a szakkörök keretében belül - citerakör, énekkar - nagy hangsúlyt kap a zene, az éneklés. A műsorok zenei részének betanítása, ill. a hangszeres kíséret a zeneiskola tanárainak és Zolcer Erika tanító néninek köszönhető. A program szünetében a nézők megtekinthették a múltidéző kiállítást, melyet dicsérő és köszönő szavakkal illettek.

Így vártuk tehát a karácsonyt az iskolában, hogy felkészüljünk a szeretet ünnepére, amely egyben a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe, a Megváltó születésének évfordulója.