2017.09.26. - Madách és Mikszáth nyomában

26-án reggel busszal indultunk egy tanulmányi kirándulásra, amelyen környékünk többi magyar iskolájából is részt vettek a kilencedikesek. Mikszáth és Madách-emlékházakat látogattunk meg. Sok helyen jártunk, köztük: Szklabonyán, Alsósztregován, Csesztvén, Mohorán és Horpácson. Az emlékházakban, múzeumokban sok új dolgot láttunk és tanultunk. Ami a legjobban tetszett ezekben az volt, hogy fel lehetett próbálni különféle jelmezeket: pl. az akkori kor divatjának megfelelőeket, vagy az egyes irodalmi művek szereplőinek kosztümeibe bújhattunk. Utolsó megállónk Apátújfalu volt, ahol megnéztük a Kodály Zoltán-kiállítást. Nagyon tetszettek ezek a helyek, és remélem, lesz még lehetőségem ilyen szép és értékes helyeket meglátogatni.

Böjtös Natália, 9. osztály


Nekem nagyon tetszett ez a nap. Voltunk sok helyen, sok mindent láttunk, hallottunk. Az első hely, ahol megálltunk, Szklabonya volt. Itt a Mikszáth-emlékház előtt megkoszorúztuk Mikszáth Kálmán szobrát. A múzeum gondnoka mondott pár szót az író itt töltött éveiről, és mentünk tovább. A második hely Alsósztregova volt, itt eljátszottunk Az ember tragédiájából néhány részletet. Ez is nagyon tetszett, csak kicsit sokat kellett olvasnom. Aztán elsétáltunk Madách Imre sírjához, amelyet szintén megkoszorúztunk. Utána átmentünk Magyarországra, pontosabban Csesztvére, itt is megnéztük a múzeumot, és az utolsó helyiségekben korabeli jelmezekbe öltöztünk – püspök, apáca, Napóleon, udvarhölgy, koldus. A szórakozás után ismét koszorúztunk, Madách Imre szobránál helyeztünk el koszorút. Mohorán a Mikszáth-Mauks Emlékparkba mentünk, ez nem volt annyira érdekes, csak egy szoba volt az egész. Átmentünk a templomba is, ahol Mikszáth és Mauks Ilona összeházasodtak. Az utolsó előtti megállónkon, Horpácson beleülhettünk (a szobor) Mikszáth ölébe. A fotózás után bementünk az emlékházba, és leülhettünk a padjára (ami majdnem összetört alattunk). A legutolsó helyszín Apátújfalu volt, itt a Kodály Zoltán-kiállítást néztük meg a kultúrházban. Itt már annyira fáradtak voltunk, hogy alig bírtunk állni. Siettünk az autóbuszba, és hazaindultunk.

Gyurász Mercédesz, 9. osztály


Kapcsolódó dokumentumok

Vissza az oldal tetejére