2012.11.13. - Rendőrségi előadás

Mi, mint a diákönkormányzat tagjai,kötelességünknek érezzük, hogy egy nagyon fontos dologról szóljunk pár szót ami egyre gyakrabban fordul elő iskolánkban. Ez pedig a sikanéria!

Sikanériáról beszélünk, ha egy vagy több gyerek tudatosan és többnyire ismételten bántalmaz és megfélemlít más gyerek(ek)et. Ez azt jelenti, hogy egy másik gyerek, aki ellen nem tudod megvédeni magad, olyat tesz neked, ami fáj, ami kellemetlen, ami megalázó.

Lányoknál gyakoribb forma a kiközösítés és a verbális agresszió (gúnyolódás, sértő megjegyzések), valamint gesztusok alkalmazása (szamárfül, grimaszolás, hirtelen elhallgatás stb.). Ezek ugyanolyan kegyetlenek lehetnek, mint a nyílt agresszió!

Vagyis:

• - ha kinevetnek, csúfolnak
  • - ha kigúnyolják a ruhádat, családodat, gúnyolódnak veled, mert jól tanulsz, szót fogadsz
  • - ha a társad olyan dologra kényszerít, amihez nincs kedved
  • - ha elveszi a tízóraidat, pénzedet, személyes dolgaidat
  • - ha arra kényszerít, hogy lógj az iskolából
  • - ha olyat tesznek veled, ami kellemetlen számodra (rugdosnak, szidnak, eldugdossák a holmidat) akkor sikanériáról beszélünk!!!

Hogyan védheted meg magad?

• - Ne hagyd magad kiprovokálni! Küldd el őket, kiálts hangosan „NEM”-et, vagy fuss el!
  • - Ha azon az útvonalon kell járnod, amerre a bántalmazóid is járnak, soha ne menj egyedül! Várj be másokat, és velük együtt menj!
  • - Kerüld el azokat a helyeket, ahol bánthatnak!
  • - Ha nincs barátod, keress egyet. Könnyen lehet, hogy nem vagy egyedül ezzel a problémával. Fogjatok össze!
  • - Maradj a tömegben - az erőszakoskodók általában a magányosan lévőket szúrják ki.
  • - Ne állj meg, ha eléd kerülnek!
  • - Ha megjegyzéseket tesznek, engedd el ezeket a füled mellett!
  • - Próbálj nem sírni, vagy dühösen csapkodni!Az erőszakoskodók a hatásra utaznak Ha nem sikerül nálad kellő hatást elérniük, más célpont után néznek.
  • - Mondd el a szüleidnek, mi történik!
  • - Oszd meg szüleiddel gondjaidat, kérj tőlük tanácsot.
  • - Keressd fel azt a pedagógust, akiben megbízol, és neki is mondd el a problémádat.
  • - Ha sem szüleidben, sem pedagógusaidban nem bízol, keresd fel az iskola pszichológusát.
  • - Ne feledd, szükséged van segítségre! Ne gyötrődj magadban!

DÖK