2012.11.30. - Irodalmi nagyjaink nyomában


2012. november 30-án a 7., 8. és a 9. osztály tanulói tanulmányi kiránduláson vettek részt. A Nagykürtösi járás fontos irodalmi emlékhelyeit jártuk körül.

Első állomásunk Szklabonya volt, ahol Mikszáth Kálmán töltötte gyermekéveit. Meglátogattuk az ottani emlékházat, ahol sok ismeretet szereztünk. Megnéztük Mikszáth húgának, Mariskának a sírját is, aki mindössze 17 éves korában halt meg. Ezt követően Zsélybe tartottunk, ahol Zsélyi Nagy Lajos született. Megnéztük az ottani kastélyt, ahol – annak ellenére, hogy néhol mállik róla a vakolat – lehetett érezni az egykori pompát, ami régen jellemezhette. Számos használati tárgyát és feljegyzését láthattuk az írónak. Utunkat tovább folytattuk Szécsénykovácsiba, amely közvetlenül az Ipoly mellett terül el. Kilátogattunk a temetőbe, ahol Krúdy Gyula dédapja, Krúdy János van eltemetve. A vezetőnk számos információval szolgált a családról. Megnéztük még a Krúdy Gyula tiszteletére emelt emlékoszlopot is. Majd hosszabb út után elérkeztünk Sztregovára, ahol a Madách-kastélyt szerettük volna megnézni, de mivel felújítások folynak benne, nem mehettünk be. Helyette a parókián megtekintettünk egy Madách Imréről szóló kiállítást. A kastély parkjában megnéztük Madách Imre síremlékét, amely egy Ádámot ábrázoló szobor, amint az ördög segítségével eltávolodik a Földtől. Ez az ábrázolás Az ember tragédiája c. művéből való. Kékkőben megnéztük a várat, amit a Balassiak birtokoltak. Balassi Bálint is itt töltötte életének néhány évét. A vezetőnk szlovákul beszélt, mégis sok mindent megértettünk. De nemcsak Balassiról volt szó, hanem megnézhettünk számos régi gyermekjátékot és különféle bábokat a múzeumban. Mikor felértünk a várromra, gyönyörű táj tárult elénk Kékkő panorámájával s az épületek pirosan ragyogó háztetőivel.

Hazatérésünk szokatlanul csendesen telt, mert mindannyian éreztük, hogy csodás élményeket hagyunk a hátunk mögött.

Takács Veronika, 9. osztály


Kapcsolódó dokumentumok

Vissza az oldal tetejére