2012.12.20. - Ipolyi Arnold Emlékverseny


December 20-án került sor az iskola névadójának tiszteletére megrendezett Ipolyi Arnold Emlékversenyre, amely az idei évben – a Bethlen Gábor Alaptól pályázott támogatásnak köszönhetően – nagyobb szabású volt a megszokottnál. Hat iskola hét csapata mérte össze felkészültségét és tudását Ipolyi Arnold életével, műveivel, ill. a palóc népcsoport hagyományaival, jellegzetességeivel kapcsolatban. A háromfős csapatok a következő iskolákból érkeztek: a magyarországi Dejtárról a Mikszáth Kálmán Általános Iskola, Drégelypalánkról a Szondi György Általános Iskola, Ipolyságról a Pongrácz Lajos Alapiskola és a Fegyverneki Ferenc Egyházi Alapiskola, az ipolynyéki Balassi Bálint Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola és a helyi, ipolybalogi Ipolyi Arnold Alapiskola két csapata. A diákok alapos tudásról adtak számot, s a verseny végeredménye a következőképpen alakult: első helyet szerzett az ipolybalogi alapiskola 8. osztályos csapata, második lett a Pongrácz Lajos Alapiskola, harmadik pedig a Balassi Bálint MTNYAI csapata. A győzteseket, de egyben valamennyi versenyzőt dicséret illet, hisz tudásukat, műveltségüket, régiójukkal kapcsolatos ismereteiket gyarapították a felkészülés során. A verseny szünetében Lőrincz Aranka néni, nyugalmazott óvodapedagógus, a helyi folklórcsoport vezetője mutatta be a palóc népviseletet, egy palóc mesét mondott el a résztvevőknek, sőt, be is vonta őket a történetbe. A verseny és a díjak átadása után a diákok egy csoportja megkoszorúzta a szomszédos településen, Ipolykeszin a templom falán elhelyezett Ipolyi-emléktáblát. Ez a tábla annak az emlékét őrzi, hogy Ipolyi Arnold itt töltötte el családjával gyermekévei egy részét, nevét is a közeli Ipoly folyó ihlette, sőt főművében, a Magyar Mythológiában is több, az Ipoly mentén gyűjtött mesét, szokást s a hitvilág egyes elemeit is közli.

Németh Ágota


Kapcsolódó dokumentumok

Vissza az oldal tetejére