2013.03.15. - Március 15 - i megemlékezés

Az 1848-as forradalomra emlékeztünk


Az idei évben nem volt kegyes az időjárás a március 15-én ünnepelni vágyókhoz, mint ahogyan nem volt az 1848-ban sem, amikor a márciusi ifjaknak „csupán” az esővel kellett szembenézni, legalábbis ami az időjárást illeti. Az Ipolyi Arnold Alapiskola e napra tervezett programját is kissé felforgatta a szeszélyes idő, ám ennek ellenére bőséges és tartalmas program várta a diákokat, hogy megemlékezzenek a szabadságharc kitörésének 165. évfordulójáról. Az iskola igazgatójának, Molnár Barnabásnak a köszöntője után György Ferenc lelkiatya szólt a diákokhoz, majd az iskola énekkara lépett fel Zolcer Erika tanító néni vezetésével és egy szavalat következett. A szívhez szóló csengő hangok után a művészeti iskola növendékeinek zenekara mutatkozott be Szőllősi Sándor tanár úr vezetésével. A három Csáky fivér: Matyi, Misi és Máté alkotják a zenekar gerincét, s mellettük Klacso Stella és Bodzsár Orsi hol énekükkel, hol pedig hegedűjátékukkal kísérik a fiúk zenélését. Fellépésükkel nagy sikert arattak az iskola tanulói körében. A reggeli műsort követően régi vendégeink, a balassagyarmati művelődési központ munkatársai Jakus Juli vezetésével foglalkoztatták a kicsiket és nagyokat. Újra a magyar történelem egy szeletével ismertették meg a tanulókat játékos módon, hisz miközben elkészültek a hajpántok, díszes övek, apró sámándobok az alsó tagozat diákjainak szorgoskodása nyomán, sok mindent megtudhattak honfoglaló őseink hitvilágáról. Majd a felsősök István király korába csöppentek a történelmi játszóház által, ők templomépítéshez díszes köveket faragtak, alapító okiratot írtak, karkötőt fűztek, majd törvény elé vitték a bűnösöket, s rájuk mérték méltó büntetésüket. A nap folyamán az iskolában megtekinthető volt Somogyi Győző kiváló művész, Munkácsy-díjas grafikus A szabadságharc katonái című kiállítása, amely a szabadságharc katonáit, azoknak egyenruháit, felszerelését mutatja be, nemzetőrökét, gyalogosokét, huszárokét, tüzérekét stb. Ezenkívül a nagyobb diákok megnéztek egy, a forradalom és a szabadságharc eseményeit feldolgozó dokumentumfilmet is. Emlékezéssel, tanulással, szórakozással telt el ez a nap, amely során az 1848-as forradalom kitörésére emlékeztünk.

Németh ÁgotaKapcsolódó dokumentumok

Vissza az oldal tetejére