2015.11.18. - Irodalmi nagyjaink nyomában

Irodalmi nagyjaink nyomában A Csemadok Nagykürtösi Területi Választmánya, ill. sikeres pályázatuk jóvoltából a Nagykürtösi járás magyar tanítási nyelvű alapiskoláinak kilencedik osztályos tanulói lehetőséget kaptak arra, hogy meglátogassák régiónk jeles szülötteinek szülőhelyeit, emlékházait vagy éppen a hozzájuk más módon kötődő emlékhelyeit. A csábi, ipolynyéki, ipolyvarbói és lukanényei alapiskola végzős diákjain kívül az Ipolybalogi Ipolyi Arnold Alapiskola diákjai is részesei voltak a tanulmányi kirándulásnak, amelyre 2015. november 18-án került sor. Az út első állomása az alsósztregovai Madách-kastély volt, ahol a nemrégiben felújított múzeum és az új tárlat várta a diákokat. A látványos, ötletes, esetenként lenyűgöző kiállítás végigvezetett Madách Imre életének egy-egy részletén, valamint főműve, Az ember tragédiája egyes színeinek helyszíneit, mondanivalóját mutatta be. Az interaktív elemekkel tarkított kiállítás során élményszerűen szereztek ismeretek a diákok a műről és alkotójáról. Természetesen megtekintettük a kastély parkjában található síremléket is, ahol Rigele Alajos Ádámot ábrázoló szobra előtt elhelyeztük koszorúnkat, így emlékezve a régió egyik jeles egyéniségére, Madách Imrére. Ezt követően a határ túloldalán található emlékhelyek következtek. Elsőként a csesztvei Madách Imre Emlékház, amely szintén a nagy drámaíró családjáé volt, s ahol Madách több éven át élt. A múzeum kiállításainak megtekintése után nagy sikerük volt a Tragédia egyes színeit idéző korhű jelmezeknek, pontosabban a lehetőségnek, hogy ezeket magukra ölthették a diákok. Madách után a szklabonyai születésű Mikszáth Kálmán nyomába eredtünk. Rövid utazás után megérkeztünk Mohorára, a Mauks-kúriába. Mikszáth felesége, Mauks Ilona mohorai születésű volt, s az emlékház udvarán egyaránt megtalálható a költő és felesége mellszobra is. Megtekintettünk a helyi evangélikus templomot is annak apropóján, hogy ebben a templomban kötött másodszor házasságot Mikszáth Kálmán és Mauks Ilona. Tanulmányi utunk utolsó állomása Kóvár volt. A település azért került be a programba, mivel épp egy vándorkiállítás tekinthető meg a helyi kultúrházban, mégpedig Orgoványi Anikó festőművész Himnusz c. festménykiállítása. Felvételről megnéztük a kiállítás megnyitóját, ahol maga a művésznő mutatta be alkotásait. Élményekkel és tudással gyarapodva fejeződött be a tanulmányi út, mely során sok-sok értékes információval, ismerettel gazdagodtunk. Köszönjük a lehetőséget a Csemadok Nagykürtösi Területi Választmányának!

-ná-

Kapcsolódó dokumentumok

Vissza az oldal tetejére