2016.05.27. - Rendhagyó irodalomóra a Mikszáth Kálmán Emlékházban

A tanulás nem hagyományos módját tapasztalhatták meg az ipolybalogi Ipolyi Arnold Alapiskola hetedikesei: május végén ellátogattak Szklabonyára, a Mikszáth Kálmán Emlékházba. A múzeum munkatársa, Németh Zita kalauzolásával először az „Itt élte át” című tárlatot tekintették meg, miközben hasznos és érdekes információkat kaptak a nagy író életéről, műveiről. A sok tanulás után – mintegy felfrissülésként – a múzeum udvarán kipróbálhatták a régi, fából készült gyermekjátékokat, a gólyalábazást, a katapultot, a játékos diótörőt, a régi tekejátékot, amelyekkel Mikszáth idejében is játszhattak a gyerekek. Majd egy keresztrejtvény segítségével fel kellett idézniük a tárlatvezetés során szerzett ismereteket, de természetesen a hiányzó információkat megkereshették a tárlókban vagy az tájékoztató paneleken. Így mindenki könnyűszerrel megoldotta a rejtvényt, és sikerélménye volt a tananyagból. Az emlékházban lehetőség nyílik különféle múzeumpedagógiai foglalkozásokra is. Itt most a diákok, fantáziájukat szabadon engedve, különféle formájú és nagyságú köveket festettek, díszítettek, amelyeket haza is vittek. Ezt követte Mikszáth egyik novellájának, A néhai báránynak a feldolgozása, ill. dramatizálása. Síkbábokkal játszották el a gyerekek a történetet, melynek cselekménye és szereplői ezáltal könnyebben megjegyezhetővé és érthetővé váltak, a novellában előforduló helynevek pedig – a múzeumban szerzett ismeretek alapján – már ismerősen csengtek a fülükben. A délelőtt szinte észrevétlenül repült el, ezért Mikszáth Mariska sírját, amely az emlékházzal szembeni temetőben található, csak a múzeum ablakából tudtuk megnézni, hogy a ma már teljesen szlovák település egyéb, Mikszáthhoz kapcsolható emlékeiről ne is beszéljünk. Az ismeretszerzés ezen játékos, felszabadult és vidám formája minden diák számára nagy élmény volt.

Németh Ágota

Kapcsolódó dokumentumok

Vissza az oldal tetejére