2016.10.21-23. - Diaszpóra- és szórványprogram: utaznak a diákok

A Rákóczi Szövetség jóvoltából közel háromszáz magyar kisdiák jutott el október végén a Kárpát-medence különböző pontjairól Magyarországra a Diaszpóra- és Szórványprogramon keresztül. Az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója alkalmából szervezett tanulmányi kirándulás állomásai Eger, Recsk és Budapest voltak, s melyen Felvidékről az ipolybalogi, ipolynyéki, ipolyvarbói és lukanényei alapiskola tanulói vettek részt. A program megnyitóján Egerben Palotás József, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal főigazgató helyettese, dr. Ugron Gáspár Gábor, a Rákóczi Szövetség alelnöke és Habits László, Eger Megyei Jogú Város polgármestere köszöntötte a nagy utat megtett diáksereget. A Lajta Néptáncegyüttes tartott ezután bemutatót, illetve táncházat. Másnap az első állomás Recsk volt, ahol a volt koncentrációs tábor helyén álló Nemzeti Emlékparkba látogattak el a csoportok. Ez után Budapesten, a Magyarság Házában a Mi, magyarok kiállítás megtekintése után a Műegyetemen tartott ünnepségen és az azt követő Bem térre vezető fáklyás felvonuláson vettek részt a fiatalok, majd az est lezárásként a Parlamentbe látogatottak. Másnap a csoportok nagy része a szentmisét követően Eger város nevezetességeit tekintette meg: a belvárost, a várat és a vármúzeumot többek között. A Rákóczi Szövetség célja volt, hogy a magyar történelem egyik legkiemelkedőbb fejezetére, az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeire minél több diák figyelmét felhívja, valamint a résztvevők tartalmas és életre szóló élményekkel térjenek haza. A tanulmányút a Szövetség legnagyobb rendezvényének keretein belül valósult meg, ez a Gloria Victis rendezvénysorozat, mely magába foglalja az ifjúsági találkozót, az 1956-os emlékünnepséget és a Kárpát-medencei történelmi vetélkedőt. A rendezvénysorozaton idén október 21-e és 23-a között több mint kétezer határon túli és anyaországi fiatal vett részt.

Varga Emese

Kapcsolódó dokumentumok

Vissza az oldal tetejére