2017.06.03-04. - Nemzeti összetartozás napja – 2017

A június 4-i nemzeti összetartozás napjához kapcsolódva a Rákóczi Szövetség programja keretében 125 Kárpát-medencei középiskola több mint 5000 diákja utazhatott legalább egy határ átlépésével egy másik magyar iskolához. Az iskolák közül 74 magyarországi, 18 erdélyi és partiumi, 23 felvidéki, 6 délvidéki és 4 kárpátaljai. Az utazók nem csak Magyarországról és Magyarországra utaztak, hanem több esetben külhoni régiók iskolái keresték fel egymást. 2017. június 2-án, a várpalotai nemzeti összetartozás napi megemlékezésébe 250 felvidéki diák kapcsolódott be, míg június 3-4. között a fővárosi programokra 600 határon túli fiatal érkezett. Köztük voltak a Nagykürtösi járás magyar iskoláinak tanulói is, az a 44 diák, ill. kísérő pedagógus, akik Budapestre látogattak el a különböző programokra. A csábi, ipolybalogi, ipolynyéki és lukanényei alapiskolák diákjait bőséges program várta, mint pl. az idegenvezetéssel egybekötött dunai sétahajózás, a város megcsodálása a Citadelláról vagy az ünnepi zászlófelvonás az Országház előtt és a parlamenti látogatás. Hatalmas élmény volt a Magyar Rádió Gyermekkórusával együtt énekelni a Himnuszt, amely eseményt a televízió is közvetítette. Majd a volt Felsőházi ülésterem székeiben foglalhatott helyet a csoport, hogy meghallgassa a Parlament építésének történetét, annak érdekességeit, elrendezését. A Kupolaterem, a Szent Korona és koronázási ékszerek, a társalgók, a Budára gyönyörű kilátást nyújtó erkély, a díszlépcső, a díszőrség bemutatója mind-mind a látogatás részét képezte. A nemzeti emléknapon, amely az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára emlékeztet, történelmünk, közös kultúránk, látnivalóink és nevezetességeink közül nézhettünk, tapasztalhattunk meg jó néhányat, amely bizonyára maradandó élményt fog jelenti a résztvevő fiataloknak.

-ná-

Kapcsolódó dokumentumok

Vissza az oldal tetejére