2018.03.12. - AGAPE – Alkoss te is közösséget

Ezzel a címmel indult az a kezdeményezés és vetélkedő, amelynek célja a palóc kultúrkincs és régió értékeinek feldolgozás és ezek bemutatása. A programba az Ipoly mente négy iskolája: két magyarországi - az Őrhalmi József Attila Általános Iskola (Sakkoznijó csapata) és a balassagyarmati Mikszáth Kálmán Szakközépiskola (Palóc gulyás) és két szlovákiai - az Ipolyvarbói Mikszáth Kálmán Alapiskola (Mikszáth palócai) és iskolánk csapata (Csillagok - tagjai: Cseri Gabriella, Dobos Rebeka, Hlavács Réka, Velebný Réka) kapcsolódott be. A verseny anyagát tulajdonképpen a diákok maguk állítják össze, minden csapat saját településének hagyományait, kulturális és természeti értékeit, épített örökségét és a településhez kapcsolódó jeles személyiségek életét és munkásságát bemutató anyagot dolgoz ki, valamint ismerkednek egymással. Az elkészített anyagot a program Facebook-oldalára töltik fel, majd a négy csapat anyagából felkészülve egy Balassagyarmaton sorra kerülő döntőben mérik össze megszerzett tudásukat. A legfontosabb az egész „játékban” - persze az új ismeretek megszerzésén túl - a kutatás, feltárás és ismerkedés, hogy a diákok megismerjék régiójuk, a Palócföld sajátosságait, kulturális és egyéb kincseit, valamint hogy új ismeretségek, esetleg barátságok köttessenek.

Németh Ágota, a csapat mentora