2024.09.25. - Nagyjaink nyomában

A Csemadok Nagykürtösi Területi Választmánya ebben az évben is megrendezte a „Nagyjaink nyomában“ elnevezésű tanulmányi kirándulást a Nagykürtösi járás magyar ajkú végzős diákjai számára. A tanulmányi út célja, hogy a tanulók behatóbban megismerkedjenek a járás neves szülötteivel, szülőhelyeikkel és a hozzájuk kötődő emlékhelyekkel, kiemelten is a magyar irodalom két géniuszával, Madách Imrével és a szklabonyai származású Mikszáth Kálmánnal. A tanulmányi út során iskolánk diákjai megismerték az Alsósztregován született Madách Imre életét, illetve legismertebb művének, Az ember tragédiájának keletkezési körülményeibe is betekintést kaptak, valamint az egyes színekről a részletes cselekményleírás által kaptak átfogóbb képet. Palócföld legnagyobb írója, Mikszáth Kálmán Szklabonyához, a közeghez, a tájhoz és gyökereihez élete végéig hű maradt. Épp ez a szoros kapcsolat alkotta a szklabonyai Mikszáth Kálmán Emlékház állandó kiállításának fő témáját. E ház az egykori családi miliő hangulatát varázsolta elénk. Ezután folytattuk utunkat Csesztvére, ahol megnéztük a Madách-kúriát, amely a költő házas éveinek színhelyéül szolgált. Itt diákjainknak lehetőségük volt a dráma egyes színeinek jelmezeibe is belebújni. Majd utunkat Magyarország egyetlen Mikszáth Emlékmúzeumában zártuk, amely az író által építtetett kúriában, Horpácson található. A Mikszáth életútját végigkísérő kiállítás során megcsodálhattuk az író életútjához kötődő dokumentumokat, kéziratokat, családi fotókat, bútorait és használati tárgyait. Az irodalmi emlékútról sok élménnyel és új információval felvértezve tértünk haza.

Dobos Monika